Fogyatékossági támogatás
Fogyatékossági támogatás:
A fogyatékossági támogatás a súlyosan fogyatékos személy részére havi rendszerességgel járó pénzbeli juttatás. Ennek a jövedelemtől független támogatásnak a célja, hogy az arra jogosultnak anyagilag segítséget nyújtson a súlyosan fogyatékos állapotából eredő társadalmi hátrányok mérséklésében, és ezzel az esélyegyenlőség elősegítésében.
Hol lehet igényelni a támogatást?
Az eljáró szerv a helyileg illetékes fővárosi vagy megyei kormányhivatal.
(A kérelem a kormányablaknál továbbítás céljából benyújtható.)
2015. április 1-jével a családtámogatási feladatok a Magyar Államkincstár megyei igazgatóságaitól a fővárosi és megyei kormányhivatalok hatáskörébe kerültek.
A kérelmeket ezután a járási hivataloknál, a kormányhivataloknál, a kormányablakoknál és a települési ügysegédeknél lehet benyújtani.
Ki jogosult fogyatékossági támogatásra?
Az a 18. életévét betöltött súlyosan fogyatékos személyjogosult, aki az ellátás igénylésének időpontjában Magyarországon élő magyar állampolgár, letelepedett, valamint bevándorolt jogállású, illetve hontalanként elismert.
Ki minősül súlyosan fogyatékos személynek?
-
látási fogyatékos,
-
halláskárosodása
- értelmi fogyatékos
-
autista
- mozgásszervi fogyatékos, meghatározott segédeszköz (végtag-protézis, ortézis, egy karral működtetett járóeszköz, kerekesszék)
- állapota kromoszóma-rendellenesség és ez a fogyatékos állapot tartós vagy végleges, továbbá a fogyatékos személy önálló életvitelre nem képes, vagy mások állandó segítségére szorul.
Ide vonatkozó jogszabály: 141/2000. (VIII. 9.) Korm. rendelet
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0000141.KOR
A súlyosan fogyatékos állapot megállapítását az orvos szakértői szerv végzi.
Nem jogosult fogyatékossági támogatásra az a súlyosan fogyatékos személy, aki
- vakok személyi járadékában
- magasabb összegű családi pótlékban részesül
- aki után magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak
Amennyiben ezekről az ellátásokról lemond, a fogyatékossági támogatás megállapítható részére.
Az igénybejelentéshez mellékelni kell az igénylő:
- kérelem a fogyatékossági támogatás megállapítására
- háziorvosa által kiállított 4 oldalas orvosi beutalót
- a fogyatékosságot igazoló orvosi dokumentációt (pl. kórházi zárójelentés, ambuláns lap), másolatban
- személyi igazolványát és lakcímkártyáját ezen okmányok mindkét oldaláról készült másolatot kell beküldeni a kérelem mellékleteként.
Milyen iratok szükségesek?
Az igénylőnek a természetes személyazonosító adatait érvényes személyazonosító igazolvány vagy a személyazonosság igazolására alkalmas más hatósági igazolvány bemutatásával, vagy az arról készült másolat csatolásával szükséges igazolnia.
A támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell az orvosi beutalót, melyet vagy a háziorvos, vagy ha a kérelmező bentlakásos szociális intézményben él, akkor az intézmény orvosa állít ki. E mellé csatolni kell a fogyatékosságot igazoló orvosi dokumentációt is.
A beutalóban az orvos
a) nyilatkozik arról, hogy a meglévő orvosi dokumentáció a súlyosan fogyatékos állapot megállapítására alkalmas-e,
b) véleményt ad arról, hogy a kérelmező mennyiben képes az önálló életre
c) nyilatkozik arról, hogy ha a kérelmező személyes vizsgálata szükséges, a vizsgálatot a kérelmező lakóhelyén, tartózkodási helyén vagy a vizsgálatot végző szervnél indokolt-e elvégezni.
Ha a kérelmező nem rendelkezik a minősítéséhez szükséges iratokkal, a súlyos fogyatékosság minősítésének előkészítése érdekében a háziorvos gondoskodik a megfelelő szakvizsgálatok elvégeztetéséről.
Ha a kérelmező gondnokság alatt áll és kirendelt gondnoka van, csatolni kell a a gondnokot kirendelő határozatot is.
A fővárosi/megyei kormányhivatal a pontatlanul vagy hiányosan kitöltött, illetve az orvosi dokumentáció nélkül benyújtott kérelem esetén a kérelmezőt tizenöt napos határidővel hiánypótlásra szólítja fel.
A fogyatékossági támogatáshoz a kérelem letölthető itt:
2014. január 1-jétől az éves nyugdíjemelés mértékével nő a fogyatékossági támogatás (FOT) illetve a vakok személyi járadékának összege.
2014. január 1-jétől a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvénynek a nyugellátások évenkénti rendszeres emelésére vonatkozó szabályai szerint, azzal megegyező mértékben emelni kell, az újonnan megállapításra kerülő fogyatékossági támogatást pedig ugyanilyen emelt összegben kell megállapítani.
1998. évi XXVI. törvény (a továbbiakban: Fot.)